Lista aktualności Lista aktualności

Wielkie drzewosadzenie czyli lasu odnawianie.

Podobnie jak każdego roku, wczesną wiosną leśnicy przystąpili do prac odnowieniowych czyli sadzenia nowego pokolenia lasu w miejscach gdzie wcześniej wycięto ,,dorosłe" drzewa. Dzięki tym działaniom chcemy następnym pokoleniom pozostawić piękne i trwałe lasy.

W tym roku na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn planujemy posadzić ok. 2,3 mln. drzew i krzewów, oraz odnowić przy ich pomocy ok. 300 ha lasów. Wszystkie te prace należy wykonać wczesną wiosną, dlatego prace na Szkółce Leśnej w Gościeszynie rozpoczęły się na początku marca. Najpierw przystąpiono do wyjmowania z gruntu sadzonek, a następnie dostarczono je do każdego z 12 leśnictw. Tam leśniczowie razem z pracownikami Zakładów Usług Leśnych przystąpili do sadzenia. Jeżeli założymy, że prace te potrwają ok. miesiąca to oznacza, że każdej doby (24h) sadzimy przeszło 73 tys. sadzonek a w każdej sekundzie 1 sadzonkę. Skład gatunkowy nowych nasadzeń zależny jest od warunków (np. jakość gleby, wilgotność) w jakich będą rosnąć młode drzewka. Leśnicy starają się wszędzie gdzie tylko jest to możliwe, wprowadzać uprawy wielogatunkowe. Często dokonuje się również tzw. przebudowy czyli pod okapem starodrzewia (najczęściej złożonego z gatunków iglastych np. sosna) sadzi się sadzonki gatunków liściastych. Wszystko to po to aby zapewnić następnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom, piękne i odporne na różne zagrożenia lasy.

W pracach tych wspierają nas niekiedy, różni, niekiedy niecodzienni sprzymierzeńcy.

W dniu 23.0.2017 r. na zrębie w Leśnictwie Powodowo  zjawiło się 34 dzieci z zaprzyjaźnionego z Nadleśnictwem Wolsztyn przedszkola z Zespołu Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum w Tuchorzy. Przedszkolaki przekonały się osobiście, że wycięcie dojrzałego drzewostanu jest konieczne, ponieważ wszyscy potrzebujemy cennego i wszechstronnie użytkowanego drewna, ale w miejsce każdego usuniętego drzewa pojawia się niebawem nowe pokolenie.  

Leśniczy wyjaśnił dzieciom, że rocznie Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew a w szkółkach produkuje się ich 800 mln. Sadzonki te posłużą m. in. do obsadzenia 53 tys. ha powierzchni przewidzianych w roku 2017 do odnowień i zalesień.

Ponieważ dzieci chciały mieć również swój mały udział w tym wielkim przedsięwzięciu, każdy przedszkolak z pomocą leśniczego posadził własną sadzonkę. Wydarzenie to zostało uhonorowane pamiątkowym dyplomem, który uroczyście został wręczony każdemu z dzieci.

Dołączyć do nich może każdy z nas. Posadź tej wiosny przynajmniej jedno swoje drzewko. Jak to zrobić? Kliknij i zobacz film: #zielonymdogóry